24.04.2023

Natura produktu – Grupa Końskie x DesignNature

W produkcji naszych płytek od wielu lat staramy się dbać o przyrodę i działać w zgodzie z ekologią. Dlatego Grupa Końskie została partnerem tegorocznych Design Summer School tworzonych przez DesignNature pod hasłem Elements.

Produkcja płytek ceramicznych jest ściśle związana z naturą, ekologią i dbałością o zasoby naturalne. Wszystkie cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze i ogień są częścią procesu produkcyjnego, w którym wszystko jest od siebie zależne, wzajemnie powiązane i sprzężone. Dlatego też każdy tydzień warsztatów poświęcony był jednemu z Żywiołów.

Dlaczego wzięliśmy udział w warsztatach w Sobolach?

Grupa Końskie już od 33 lat zajmuje się produkcją płytek ceramicznych. Przez wszystkie lata naszych działań, planujemy naszą produkcję zgodnie z poszanowaniem ekologii i dbaniem o środowisko naturalne. 

Jesteśmy firmą świadomą zmian jakie zachodzą w świecie, jesteśmy świadomi wpływu jakie mamy na środowisko naturalne i tego, że młode pokolenie, które jest na etapie wybierania swojego kierunku w życiu zawodowym i nie tylko, są naszą przyszłością. 

To oni będą niedługo decydować jak będzie wyglądał ten świat i to oni będą mieli na niego największy wpływ. Chcieliśmy zrozumieć jak ten świat postrzegają, najlepszą okazją do poznania ich punktu widzenia był patronat Design Summer School, ponieważ uczestnicy warsztatów to głównie studenci, uczniowie bądź młodzi projektanci.

My musieliśmy się dostosować do zmian jakie zachodzą, oni się w takim świecie urodzili. My wciąż się uczymy recyklingu, świadomego podejścia do produktu i przede wszystkim świadomych wyborów, dla nich jest to naturalne.
Poza tym do tematu jaki wybraliśmy na warsztat, nie mogliśmy wybrać sobie lepszego miejsca do jego rozpracowania jak kampus DesignNature.

Czym jest DesignNature i Design Summer School?

Design Summer School

W obliczu wyzwań współczesnego świata, potrzebujemy zmiany w edukacji w kierunku holistycznego spojrzenia i interdyscyplinarnej pracy, gdzie kreatywność i dobre samopoczucie są wspierane i integrowane ze sobą, a jednocześnie wzmacniane przez współpracę. Design Summer School to interdyscyplinarna praca zespołowa, stymulowanie procesów projektowania koncepcyjnego i eksperymentalnego w celu tworzenia projektów i budowania prototypów. Tyle twórczej zabawy w jednym tygodniu! Design Summer School to wyjątkowa okazja do praktycznej pracy w oparciu o najnowocześniejsze technologie, w otoczeniu kojącej i inspirującej przyrody kampusu DesignNature w Sobolach. Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w szerokiej gamie zajęć, wzmacniających poczucie wspólnoty i pozwalających na wszechstronny rozwój osobisty.

Kampus

Kreatywny kampus w Sobolach położony jest w inspirującej okolicy pod Warszawą, w wiejskim otoczeniu wschodniej Polski. Odbywają się tu międzynarodowe warsztaty projektowe, architektoniczne i kulturalne, a także rezydencje artystów/projektantów, wystawy i wydarzenia. Nieruchomość to zabytkowe założenie parkowo-dworskie o powierzchni ponad 4 ha z historyczną architekturą, starym parkiem i rzeką. Znajduje się tu 100-letni, dobrze zachowany, drewniany dworek odrestaurowany dla grup gości oraz murowany budynek gospodarczy, który wkrótce zostanie zmodernizowany na nowoczesne centrum kultury. Całość uzupełnia współczesna architektura multindyscyplinarnego centrum badawczo-rozwojowego w nowopowstałym budynku nietuzinkowo wpisującym się w kontekst miejsca, zaprojektowanym we współpracy Medusa Group i Studio Rygalik. Sobole to doskonałe środowisko do stymulowania współpracy interdyscyplinarnej, tworzące wyjątkową synergię inspirującej przyrody z najnowocześniejszymi technologiami.

DesignNature to społeczność oparta na wspólnych wartościach holistycznego, zrównoważonego projektowania, szacunku dla natury i apetytu na dobre życie - łącząca ludzi, organizacje i biznesy, w celu stymulowania wyjątkowych kreatywnych synergii. 

Żyjemy w czasach uświadomienia sobie, że jako ludzkość popełniliśmy wiele błędów podczas rozwoju naszej cywilizacji. Powoduje to rosnącą konieczność resetowania wartości i celów rozwojowych oraz szybkiego i skutecznego działania. Wymaga to umiejętności zarówno uczenia się, jak i oduczania się na zupełnie nowe sposoby, a także zagłębienia się w prawdziwy cel, dla którego jesteśmy na tej planecie i co możemy zrobić mądrze łącząc siły z naturą. Design jest i będzie w centrum tych działań, dostarczając kreatywnego kapitału intelektualnego, aby stymulować i ułatwiać ten proces. Czujemy głęboką potrzebę przejścia w kierunku kompleksowej i interdyscyplinarnej pracy, w której kreatywność i dobrostan są wspierane oraz integrowane. Działanie na tym polu jest zatem naszą największą odpowiedzialnością. Poprzez Edukację, Innowacje i Dobre życie w oparciu o nasze podstawowe wartości i wszechstronną społeczność staramy się dokonać zmian.

Skąd wziął się pomysł na taką tematykę?

Nie wszyscy są świadomi, ale płytka ceramiczna jest produktem naturalnym. Oczywiście nie pochodzi z natury, ale wszystkie jej składniki potrzebne do jej produkcji są naturalne.

Żywioł ziemi to baza produkcji tj. iły, piaski, skalenie, żywioł wody jest niezbędny do połączenia tego wszystkiego w całość, ogień – wypala i utrwala, powietrze chłodzi, odprowadza wodę. Bez połączenia tych 4 elementów nie powstała by płytka.

Oczywiście w całości produkcji nie zapomina się o ekologii, nie tylko pobieramy surowce, ale mądrze z nich korzystamy. Płytki, które nie przeszły kontroli jakości nie są wyrzucane, są ponownie przerabiane jako składnik masy. Obieg wody jest zamknięty, kilkakrotnie przepływa przez linię produkcyjną, woda jest oczyszczana, aby ponownie wrócić do wodociągu. Ciepło wytworzone przez piece produkcyjne jest przekierowywane do suszarni rolkowych oraz do ogrzewania hal produkcyjnych.

Wszystko związane z produkcją jest związane z żywiołami, dlatego temat stał się dla nas oczywisty, jak i wybór miejsca, bo wszystkie filary, na których opiera się kampus DesignNature jest tożsamy z wartościami jakie reprezentuje nasza firma.

Jak przebiegały warsztaty?

Można to podsumować jednym określeniem - proces. W skrócie: przedstawialiśmy firmę, powód dla którego tam jesteśmy i pozostawialiśmy uczestników pod opieką prowadzących, z totalnie otwartym tematem żywiołu – ziemi, ognia, powietrza, wody. Oczywiście był to celowy zabieg, ponieważ nie chcieliśmy narzucać efektów ich prac.

Uczestnicy najczęściej interpretowali temat żywiołów na dwa sposoby : technicznie jako instalacja, gotowy produkt albo performance.

Ta niezwykła otwartość i nieszablonowość za każdym razem zaskakiwała. Projekty często przywoływały wspomnienia z lat dziecięcych, a czasami przywoływały emocje, które mogły przytłoczyć, tak jak dziura w ziemi, przejście przez ognisty portal, performance powietrza, opowieść o wibracji czy bagienne intencje.

Najdłużej w pamięci pozostanie pewnie żywioł ognia, ze względu na swój bardzo emocjonalny charakter, ale też dlatego że podczas tych warsztatów nasze produkty służyły jako baza albo wzmocnienie projektów, np. jako pomost do przejścia do innego wymiaru…
Oczywiście pozostałe warsztaty również charakteryzowały się bardzo kreatywnymi projektami i nietypowym podejściem do płytki ceramicznej jak i do tematu.

Warsztaty

Na warsztatach pojawiali się głównie studenci, uczniowie wyższych uczelni lub młodzi projektanci. Dodatkowo w warsztatach mieli okazję brać udział również pracownicy Grupy Końskie, najczęściej związani z pracą kreatywną tj. grafika, projektowanie nowych wzorów. Bardzo nam zależało, aby jak najwięcej osób z naszej firmy doświadczyło tej przygody i każda z osób mogła doświadczyć procesu projektowego.

Prowadzącymi, oprócz Tomka i Gosi Rygalików, byli Lia Forslung – strateżka, projektantka oraz Franek Wardyński (artysta, grafik).

ZIEMIA
Żywioł ziemi symbolizuje uziemienie i stabilność. Wynikiem pierwszych warsztatów były cztery, przeróżne projekty dotyczące przemijania, połączenia dwóch światów, pożegnania starego świata, a przede wszystkim poszanowania środowiska naturalnego. Najciekawszymi z prac był bardzo subtelny i kobiecy projekt, który wykonany z naturalnych materiałów oddawał cześć obiektom będącym na terenie kampusu. Był to projekt wskazujący drzewo jako idealny mebel, drugi projekt wykonany przez 3 młodych mężczyzn pokazywał, że ziemia i wykopana w niej dziura, była przejściem z uczęszczanej ścieżki do dzikiego lasu. Swojego rodzaju schronienie, gdzie człowiek może odciąć się od rzeczywistości i poczuć bliskość z naturą.

OGIEŃ
Ogień w wielu aspektach reprezentuje siłę życiową, energię i pasję. Taka też była ta grupa uczestników. Pasja, jaką przekuła w swoją pracę, była niezwykła. Tu powstały dwa projekty, które pozwalały na branie czynnego udziału w performansie. Pierwszy, oddający hołd sztuce współczesnej, dawał możliwość przejścia do innego wymiaru. Drugi natomiast pozwalał na zjednoczenie się przy ognisku, przy którym powracają wspomnienia długich nocy w trakcie wakacji. Celebrowanie zakończenia również było bardzo żywiołowe, a atmosfera ognista.

POWIETRZE
Żywioł powietrza - najbardziej subtelny, reprezentujący lekkość, przejrzystość i ruch. Najmniej wyczuwalny, czasami będący zwiastunem pogody czy wydarzeń. Pierwszy raz w ciągu czterech warsztatów pojawiły się osoby, które dopiero startują na uczelnie wyższe. Jednym z ciekawszych wyników prac był kolejny powrót do przeszłości – jedna z grup odtworzyła sprężystość powietrza zamkniętą w glebie, wykonując projekt trampoliny. On również był wykonany z naturalnych materiałów – szyszek, suchej trawy i małych drewnianych płyteczek, a inspiracją tego projektu były nasze produkty.

WODA
Woda - wyobraź sobie jej różne formy - płynący strumień, twardy lód lub gorącą i ulotną parę. Woda to przede wszystkim przepływ. Symbolizuje ciągłe zmiany i zdolność do adaptacji. Był to ostatni warsztat, w których mogliśmy uczestniczyć i poznać kolejną perspektywę patrzenia na podobny temat. Ostatnie warsztaty były bardzo owocne – jednym z ciekawszych było stworzenie bardzo intymnego miejsca przy ujściu wody. Miejsce niedaleko śluzy przy ujściu wody, został stworzony z myślą o wyjawianiu sekretów, jako miejsce pierwszych, letnich randek czy spędzaniu czasu na swojego rodzaju medytacji.

Co to dało firmie?

Grupa Końskie, czyli m.in. Stargres i Ceramica Bianca, stawiają swoje pierwsze kroki w świadomości branży architektonicznej i projektowej. Poprzez patronat Design Summer School, dajemy jasny komunikat dotyczący Grupy Końskie, że jesteśmy firmą otwartą, angażującą się w edukację i że dbałość o środowisko jest dla nas ważna. 

Jakie plany na przyszłość?

Grupa Końskie daleka jest od korporacyjnych struktur, co skutkuje skróconą ścieżką decyzyjności, dlatego możemy szybko reagować na ciągle zmieniające się warunki i inwestować w rozwój i edukację. Jak wiadomo edukacja to świadomość i tu wracamy znowu do tematu warsztatów.
Po zakończonym sezonie letnim, kontynuujemy tematykę związaną z żywiołami. Temat ciężko wyczerpać, dlatego nie brakuje nam pomysłów na jego rozwinięcie. Wchodząc w tą czy w każdą inną inicjatywę zawsze wybieramy marki, które reprezentują eksperci w swojej branży, ponieważ jakość jest dla nas priorytetem.

 

wróć

Dla wygody użytkownika, strona przechowuje pliki cookies. Pozostając na stronie, akceptujesz politykę prywatności i cookies.